تنها در بیابان!

"فقط یک انسان کودن تنها به بیابان میزنه!"

این شروع سخنرانی بسیار جالب یکی از مدیران Chevron (از بزرگترین شرکت های نفتی دنیا) در گردهمایی سالانه انجمن مهندسین نفت در New Orleans  (آمریکا) بود. سپس بحثی با موضوع "همکاری موثر بین شرکتهای مختلف نفتی شامل شرکتهای ملی، شرکتهای بین المللی و شرکتهای خدمات دهنده" جهت ارایه هر چه سریعتر راه حل ها و تکنولوژیهای جدید شروع شد. نکته جالب بحث ارایه نمونه های موفقی از این همکاری ها در چند سال اخیر بود که تقریبا تمامی شرکتها و کشورهای مهم نفتی جز ایران را شامل می شد.

کشورهایی نظیر عربستان، برزیل، اندونزی و حتی ونزوئلا که به مانند ایران دارای شرکتهای ملی نفت هستند در سالهای اخیر با برنامه ریزیهای گسترده و همکاری با شرکتهای صاحب تکنولوژی هم بودجه های کلانی را وارد بخش تحقیقاتی در سطح بین المللی کرده اند و هم خود از آخرین تکنولوژی موجود بهرهمند شده اند.

اگرچه غایب بودن کشور ما در این صحنه بی تاثیر از عوارض تحریم و مسایل سیاسی نیست، اما به عقیده من آنچه ما را از دنیا عقب نگه داشته به روز نبودن سیستمهای مدیریتی و مدیران، عدم وجود آمار و اطلاعات صحیح و قابل اطمینان و از همه مهمتر "تنها به بیابان زدن" ماست. در حالیکه در دنیای امروزی همه به دنبال همکاری در جهت رسیدن به یک هدف مشترک هستند، ما در بین خود مشغول یک رقابت کاذب بوده و با تعریف پروژه های موازی و محدود کردن اطلاعات به دوباره کاری و یا همان "فتح پی در پی قله ها" مشغولیم به طوریکه از ورود بسیاری از دستاوردهای علمی ۵٠ سال پیش دنیا بی نیاز شده و بسیاری دیگر را نیز در دست اختراع داریم! در حالیکه در اکثر کشورها ارایه آمار غلط به برکناری و حتی زندان منجر میشود، ما بر اساس آن پاداش و ترفیع می دهیم. و بالاخره در حالیکه در دنیای امروزی استفاده از هر فرصتی برای ما و مدیران ما جهت گسترش شبکه دوستان و یافتن همکاران و تسریع پیشرفت کاری مغتنم است، ما یا به فکر صرفه جویی در استفاده از پرینتر رنگی هستیم و یا اگر فرصتی دست داد تا در یک جمع بین المللی شرکت کنیم، آن را صرف عکس یادگاری و جمع آوری خودکار و خرید سوغاتی خواهیم کرد!

پ.ن.١: البته ایران همچنان در جامعه بین المللی بسیار محترم است به طوری که هر کجا و به هر دلیلی پاسپورت ایرانی شما را ببینند سریعا شما را از بقیه جدا کرده، به بخش VIP برده و بسیار با شما خوش و بش می کنند که بسیار غرورانگیز است.

پ.ن.٢: نام ایران در بخشهایی از این گردهمایی دیده میشود و آن وقتی است که صحبت از کاریرد آخرین تکنولوژی های موجود توسط کشورهای همسایه در میدانهای نفتی و گازی مشترک با ایران است!

پ.ن.٣: در ادامه افتخارات ایران (این یکی کاملا جدیه!) رییس جدید انجمن مهندسان نفت دکتر بهروز فتاحی هستند که سالها در ناسا و سپس در شرکت نفتی شل مشغول به کار بوده اند.

پ.ن.۴: طبق سخنان یکی از مدیران سعودی آرامکو (شرکت نفت عربستان) و برای اطلاعات عمومی: ما تا کنون فقط حدود یک پنجم ذخیره نفت قابل برداشت دنیا را تولید کرده ایم و این یعنی با در نظر گرفتن روند تولید کنونی، حداقل تا حدود ١۵٠ سال دیگر   نفت خواهیم داشت. ضمن اینکه این مقدار نفت تولیدی تا آن زمان با احتساب تکنولوژی کنونی فقط حدود ۴٠ درصد کل نفت موجود در زمین می باشد. 

علی

/ 9 نظر / 17 بازدید
علی نادری

"ما یا به فکر صرفه جویی در استفاده از پرینتر رنگی هستیم و یا اگر فرصتی دست داد تا در یک جمع بین المللی شرکت کنیم، آن را صرف عکس یادگاری و جمع آوری خودکار و خرید سوغاتی خواهیم کرد" بسیار عمیق بود... تبارک الله انفسکم![گل]

نسیم

چقدر بابت پی نوشت 2 دلم گرفت!

بابای آیدا

چار تا نخ سیاه توی کله بابای آیدا مونده بود که اونم سفید شد. ولی بسیار بسیار چسبید.

میلاد

ایول 150 سال اقتصاد نفتی ....چه شود

Mehdi

Safar nameh jalebi bood. Mamnun babate naghl kardanesh.

روح اله

ای پادشه خوبان برگرد و کیندل ما را بیاور!