ایران و پدیده گرمایش زمین

این روزها پدیده گرمایش زمین یکی از جذاب ترین موضوعات تحقیقاتی است که صرفنظر از درستی یا نادرستی آن، در حال حاظر به یکی از مدهای مراکز تحقیقاتی و دانشگاهای جهان تبدیل شده. از یک طرف به دلیل نبودن اطلاعات کافی، این مسأله هنوز در حد یک نظریه هست (درست مانند نظریه دیگری که نسبت به ایجاد عصر یخبندان هشدار میده!) و از طرف دیگر عوارض این پدیده در صورت درستی به قدری وسیع است که جای هیچ درنگی را باقی نمی گذارد. البته داغی بیش از حد این پدیده و بودجه کلان در نظر گرفته شده برای آن باعث شده که در برخی موارد از یک موضوع صرفا تحقیقاتی خارج شده و فرصت بررسی نظریه های متقابل دیگر را محدودکند و حتی گاهی ابزار فرصت طلبی سیاستمداران و... شود.

خوشبختانه ایران به طور نسبی نقش مستقیم ناچیزی در افزایش غلظت دی اکسید کربن در اتمسفر، که علت اصلی گرمایش زمین شمرده میشود، را داراست، اما با داشتن ذخایر بالای نفت و گاز و تولید سوختهای فسیلی در این موضوع تاثیرگذار است (رتبه ایران در ذخایر تخمینی نفت و گاز  مرسوم به ترتیب سوم و دوم است). به علاوه میزان ذخیره، تولید و قیمت نفت و گاز یکی از مهمترین فاکتورهای تعیین سرعت حرکت به سمت انرژیهای جایگزین و یا به اصطلاح تمیز می باشد.

اما دلیل بیان این مقدمه طولانی این بود که چند وقت پیش سمیناری در مورد پدیده گرمایش زمین بود که سخنران اون از وزارت انرژی آمریکا بود با ارایه خیلی جذاب و اطلاعات جالب. اما وقتی که با آب و تاب از برنامه ریزی گروه ویژه اوباما برای کند کردن روند گرمایش زمین صحبت میکرد قیافه خیلی جالبی داشت (بخوانید...!). و جالبتر اینکه وقتی که جدول ده کشور اول دارنده ذخایر نفت و گاز را نشان داد، با کمال تعجب از ایران خبری نبود! اینجانب با دیدن این صحنه از شدت عصبانیت چنان خندیدم، خندیدنی...! ما سالها هست که خودمان دم از محو و پاک کردن می زنیم، نمی دانستیم که خودمان داریم محو میشویم!

علی

/ 7 نظر / 15 بازدید
علیرضا

ایران در سال 2004 در زمینه میزان تولید کربن در رده 13 جهان قرار داشت.با توجه به رشد بسیار عالی تولید CO2 کشور،انشاا.. در سال 2011 در زمره 5 تولید کننده اول قرار خواهیم گرفت(US Department of Energy).اینو برا اطلاعات جنبی تون گفتم.تمام.

نسیم

چه خوشحال بوده طرف![عصبانی]

بابای آیدا

با علی رضا موافقم. آماری هم که من دارم نشون میده که داریم توی تولید دی اکسید کربن به خودکفایی می رسیم. عجب روزگاری شده ها.[افسوس]

علی نادری

احتمالا با گذاشتن ایران تو این لیست، حق ایران برای داشتن انرژی پاک و معصوم هسته‌ای به رسمیت شناخته می‌‌شده!منم اینو سی‌ محض اطلاع گفتم!!! [قهقهه]

روح اله

به به می بینیم که جمع طرفداران محیط زیست جمعه! برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به کتاب آینده من و بابای آیدا مراجعه شود. من هم تمام!

الهه

ان شاالله ما بیوتکنولوژیستها این مشکل رو با بی نیاز شدن از مصرف نفت و مصرف مواد تجدید پذیر حل میکنیم. هرچند که بودجه تحقیق ما از صدقه سر نفت و قیمت بالای اونه.

مهرگان

درود بر شما مایلم با همه کسانی که درباره ایران و هویت ایرانی می نویسند در ارتباط باشم. در صورتی که تمایلی به مبادله لینک با من دارید لطفا در تارنما برایم پیام بگذارید.