ذهن متقلب یا آشفته؟

١. آیا سرنوشت هر انسان به دست خود اوست یا از جای دیگری تعیین می شود؟ به عبارت دیگر آیا کسی قدرت تعیین یا تغییر سرنوشت خود را دارد؟

٢. مذهب چیست و چرا ما مسلمانیم؟  آیا خدایی که مسلمانان مختلف به صورتهای مختلف توصیف میکنند یکی است یا هر کس از خدایی واحد اما متفاوت با خدای دیگران صحبت میکند؟! آیا خدای ما با خدای دیگر ادیان فرق دارد؟ آیا اصولا خدایی...؟؟؟ 

٣. چه دلیلی برای بچه دار شدن وجود دارد؟ (این بحث در حال حاضر توسط بابای آیدا دنبال میشود.)

۴. چرا انسانها همه چیز را زیر سوال می برند؟(منظورم فقط اینه که در مورد همه چیز سوال دارندنیشخند!)

۵. چرا...

شاید همیشه لزومی نداره به همه چیز به صورت فلسفی و عمیق نگاه کنیم! به دو دلیل:

اول اینکه بعضی چیزها خیلی ساده تر از اون چیزی هستند که فکر می کنیم. در حالیکه ذهن ما برای قانع کردن خود دنبال طراحی یک مسئله پیچیده و راه حل پیچیده تر هست. با این دید، مثلا وقتی در مورد ایرانی "واقعی" و یا مسلمان "واقعی" حرف میزنیم، ایرانی واقعی یا مسلمان واقعی چیزی جز ایرانیان موجود و مسلمانان موجود با همه بدیها و خوبی هایشان نیستند. و البته فرهنگ ایرانی و اسلام نیز چیزی جز آنچه ایرانیان کنونی و مسلمانان کنونی ارایه می دهند نیست. اما از آنجا که ذهن ما حاضر به قبول بخشی از واقعیات نیست به خلق موجوداتی افسانه ای اما مطلوب خود می پردازد! این ذهن متقلب ما پا را از این هم فراتر گذاشته و حتی خدا را نیز آن طور که میخواهد تصور می کند نه آن طور که هست. (جل الخالق!!!)

دلیل دوم اینکه حتی اگر برخی مسایل پیچیده و سخت هستند دادن پاسخی ساده و گذشتن از آن برای رسیدن به مسایل دیگر بهتر از آن است که تا ابد ذهن خود را درگیر آن کنیم و نمره مسایل دیگر را نیز از دست بدهیم. ضمن اینکه گاهی اوقات حتی پاک کردن صورت مسئله بهتر از توجیه و بهانه های واهی در حاشیه ورقه امتحانی استیول!

علی

/ 5 نظر / 14 بازدید
کوروش

سلام . من میتونی درباره نوشت ه هام نظرتو با دقت وبا فکرت بگی برام خیلی مهمه نظرتو بدونم مرسی درباره هر کودومشون نظرتو جدا بگو. منتظرتم .بعد بگو اماده ایی تبادل لینک من با هرکسی تبادل نمیکنم مرسی[گل]

بابای آیدا

با پاک کردن صورت مساله موافق نیستم. بعضی وقت ها این بی خیال شدن های ما باعث خیلی از مشکلاتمان بوده. ولی با اولویت بندی کاملاَ موافقم.

علی نادری

آقا ما خودمون آلردی هزاران سوال بی پاسخ تو مغزمون وول می‌خوره! توام هی‌ بیا هر از گاهی آتیشمون بزن![نیشخند]

روح اله

سرنوشت انسان نه توسط خودش تعیین می شود نه از جایی. شانس یا همون تصادفه که مسیر زندگی آدم را مشخص می کنه. در ضمن ما اگه دین و فرهنگمون خوب بود وضعمون این نبود

میلاد

سلام جالبه ! من هم به بعضی از سوال های شما رسیده ام . کتاب سینوهه رو بخونین.البته دوستی گفت دنبال خدا شناسی نباید گشت درون آن ، اما من با دیددیگری به کتاب نگاه می کنم . اتفاقا سینوهه در دارالحیات (مدرسه طب) به جایی رسید که شروع کرد به پرسیدن : چرا؟ و همین باعث شد کاهنان آمون از دستش عصبانی شدند و مدت تحصیلش طول کشید.