رویای آزادی و آزاداندیشی (2)

هفته گذشته شخصی از موسسه برنامه ریزی و مطالعات اجتماعی و فرهنگی هلند١ وقت گرفته بود تا در مورد وضعیت زندگی ما در هلند و برخورد ما با هلندیها و دیگر ملیتها و بالعکس تحقیق کند.

سولات زیادی پرسیده شد اما آنچه برای من جالب بود نحوه طراحی سوالها بود، طوریکه در بسیاری موارد جواب مورد نظر من در گزینه ها نبود و فرد مذکور مجبور بود تا جواب من را در قسمت توضیح اضافه کند. در بسیاری از سوالها شما مجبور میشدید تا از بین هلندی بودن و ایرانی بودن و نیز هلندی ها و ایرانی ها یکی را انتخاب کنید٢، به عنوان مثال دوست مورد اعتماد، همسایه ترجیحی، همکار ترجیحی و ... و البته با این نگاه "بنگ بنگ" به موضوع، صحبت از Integration در این جامعه بسیار خنده دار است٣.

سوال آخر هم این بود که: "تا چه اندازه خود را آلاختون می دانید؟" این سوال هم بسیار جالب هست وقتی بدانید که طبق قانون هلند ما تا نسل سوم در اینجا "رسما" آلاختون یا خارجی محسوب خواهیم شد. اگرچه واژه آلاختون به تنهایی مفهوم بدی ندارد۴، اما در زبان محاوره ای کمی بار منفی داشته (معادل واژه "اجنبی" در فارسی) و تنها در مورد پناهنده ها و مهاجرهای غیرنرمال و به طور کلی مراکشی، ترکیه ای، ایرانی و ... به کار میرود. در مورد دیگر مهاجرها معمولا لغت خارجی (buitenlander) و یا گاهی آلاختون غربی به کار میرود.


پ.ن.: گفته بودم که "گفته میشود که هلند کشور آزادی است"، ولی آیا هلند کشور آزاداندیشان هم هست یا "پوسیدگی اندیشه" در اینجا هم رایج است؟!

   

١. Sociaal en Cultureel Planbureau: این موسسه یکی از مهمترین مشاوره دهنده های دولت و پارلمان هلند در حوزه های فرهنگی و اجتماعی است.

٢. من از همان دوران کودکی هم همیشه از سوالهایی مثل "کدام خاله را بیشتر دوست داری و x رو بیشتر دوست داری یا y رو" متنفر بودم!

٣. اصطلاح "Bang-Bang" در مورد فرایندهایی به کار میرود که با کنترولرهای ٠ و ١  (مانند شیرهایی که فقط حالت بسته یا باز دارند) قابل کنترل هستند.

۴. آلاختون (allochtoon) به معنی لغوی "سرچشمه گرفته از خارج" در هلند به کسی گفته میشود که خود و یا یکی از والدین او غیرهلندی بوده و در خارج از هلند به دنیا آمده باشد. بنابرین حتی فرزندان یک خارجی با ملیت هلندی نیز آلاختون به حساب می آیند. تنها نسل سوم در صورتی که هم پدر و هم مادر آنها متولد هلند و هلندی باشند آلاختون محسوب نمی شوند. جالب است بدانید پرینسس آمالیا، پرینسس آلکسیا و پرینسس آریانه از اعضای خانواده سلطنتی هلند هر سه رسما آلاختون محسوب میشوند چون مادر آنها هلندی و متولد هلند نبوده است!

علی

/ 7 نظر / 28 بازدید
بابای آیدا

یاد دسته‌بندی‌های آقای حداد می‌افتم توی کتاب‌های درسی بچه‌های بدبخت. این دسته‌بندی‌ها خیلی جاها همه‌چیز رو به قا داده جداً. اول از همه هم خود دسته‌بندی‌کننده رو[شیطان]

نسیم

بیچاره امت شهید پرور میدل ایست جهان سومی از شکم مادر بدبخت و سیاه پیشونی به دنیا اومده![نگران]

علی نادری

و من به این فکر می‌کنم که چرا آلاختون‌ها در کشور آزادی مثل هلند آلاخونند؟[ناراحت] پلخمون از خانواده آلاختون نیست؟[نیشخند]هاشم چطور؟[خنده]

روح اله

با تمام احترامی که برای نوشته هات قایلم باید بگم در علوم اجتماعی این سوالات رایجه و ربطی هم به پوسیدگی اندیشه نداره. آلاختون هم یه لغته مثل لغتهای دیگه که ذهنیت منفی گرای ماها بهش بار منفی می ده. در ضمن ما خارجی هستیم دیگه مگه نه غلللللللللااااااااااام... یاد هاشم پلخمون و سعید دی بور هم بخیر اینجا

نسیم

البته همکاران هلندی من می گن این کلمه بار توهین آمیزی نداره و وقتی بئاتریس و پسراش همه آلاختون هستن ... کلا بهتره ما در این موارد پوست کلفت باشیم تو عصر حاضر این جور حساسیتها رو بگذاریم کنار ( خودمونی بگیم ریسیستها هم اینقدر تعصب به خرج بدن تا بترکن[نیشخند] )

ناشناس

برای افزایش اطلاعات دوستان عرض کنم که تا اونجا که بنده میدونم پلخمون در لهجه مشهدی یعنی تیرکمان

ابیا

دوست عزیز خوب همان طور که روحی گفت این سوالات بسیار رایج اند!نکته ای در مورد هویت و ملیت!ما هویت ایرانی داریم که با سنت و تشرع هم امیزی دارد.اما این هویت می تواند تابعیت ملیتی باشد که اجاره ای در اختیار قرار داده شده است.چه بخواهیم چه نخواهیم مهاجرین علمی متشابه الشرایط اهمان خارجی های خودمان هستند