نسل

بابا تو این ٣ هفته کلی پیشرفت کرده. میتونه به تنهایی باTram  ( بقول بابا ترانوای) از دلف تا ساحل لاحه بره. با اینکه فقط دو تا کلمه به انگلیسی بلده ( hello و Thank you ) کارشو راه می اندازه. برای من خیلی جالبه. فکر کنم تا 1 هفته دیگه اونقدر راه بیافته که ما رو ببره بگردونه.

بعضی وقتها فکر میکنم که چه ظلمی به پدر و مادرهای ما شده. با وجود این همه توانمندی و استعداد از نعمت با سواد شدن و مدرسه رفتن محروم شدند. اون هم بخاطر یک سری تعصبات بیخودی که اگه الان کسی بشنوه باورش نمیشه و خنده اش میگیره.

جوانهای امروز رو میبینم که با چه امکاناتی درس میخونند. مدرسه غیر انتفاعی ، معلم خصوصی ، کلاس فوق العاده، کلاس زبان، کلاس موسیقی و هزار تا چیز دیگه که زمان من و امثال من یا نبود و یا اگه بود توان مالی خانواده ها محدود بود و عده کمی ازش بهره مند بودند.

عده ای از جوانهای امروز از این امکانات خوب استفاده میکنند و نتیجه اش رو هم میبینند. آدم از دیدن چنین افراد توانمندی لذت میبره و بهشون افتخار میکنه.

ولی خیلی از جوانهای ما فقط مصرف کننده اند و طلبکار از پدر و مادر. بلدند که شکستهاشون رو به گردن این و اون بندازند و از عالم و آدم گله کنند که اگر اینطوری نمیشد و اگر اونطور نمیشد ...

یادمه وقتی که مدرسه میرفتم  هر وقت از بابا و مامان چیزی درخواست میکردم ، برآورده شدن خواسته ام مشروط به چیزی بود.  مثلا  گرفتن نمره  20 تو یه درس. وقتی شرط رو انجام میدادم و چیزی که خواسته بودم بدست میآوردم،اون لحظه برای من همیشه دوست داشتنی و لذت بخش بود و  ارزش چیزی رو که بخاطر داشتنش تلاش کرده بودم  بیشتر میدونستم.

ای کاش نوجوانها و جوانهای امروز هم قدر امکاناتی که دارند بدونند.

توی پرانتز : ( من اونقدر پیر نشدم ولی در تعجب هستم که چرا نمیتونم رفتار یه جوان 10 سال کوچکتر از خودم رو درک کنم)

الهه

/ 3 نظر / 9 بازدید
روح اله

تو نگاه نسل قدیم یه نوع مهربانی همراه با صداقت محض وجود داره که باعث می شه همه بدون هیچ چشمداشتی بهشون کمک کنن

تیستو سبز انگشتی

مشکل تو نیستی. ولی سرعت تغییرات از همه نظر چه تکنولوژیک چه فرهنگی انقدر بالاست که تا چشم به هم بزنی از دست میدی!

تیستو سبز انگشتی

و اما كورال (coral) به معني مرجان اسم مستعار خواهرمه![نیشخند] احساسي كه ازش سوال كردي هم بد نيست . به تجربه اش مي ارزه![زبان]