رو کم کنی

تا حالا فکر میکردم ایرانیها در از زیر کار در رفتن و بقول معروف دو در کردن لنگه ندارند. همه تو محیط کاری مون بین همکارها این رو تجربه کردیم و حداقل تجربه من میگه که ۵۰ ٪ کارمندها به شیوه های مختلف وقت گذرانی میکنند و متوسط کار مفیدشون از ۸ ساعت کار در اداره ۴-۳ ساعت هم نیست.

تو این مدت با افراد مختلف از ملیتهای مختلف برخورد داشتم. بعضی از هلندیها پرکار هستند و بدون وقفه در تمام مدت حضورشون در محل کار مشغولند و کلا ۱ ساعت برای قهوه و نهار و گپ با همکاران اختصاص میدهند. البته اکثرا دیرتر از ۵:۳۰ محل کار رو ترک نمیکنند. البته در بین اینها افرادی مثل هم اتاقی من پیدا میشه که همیشه دیر میاد و ۱ ساعت برای نهار و ۱ ساعت برای قهوه استراحت میکنه و یکی دو ساعت هم ایمیل چک میکنه. با تلفن حرف میزنه و چند ساعتی هم کار میکنه. مدام هم یک دانشجو داره که بخشی از کارشو براش انجام میده. اگه دانشجویی به مسئول گروه مراجعه کنه و بخواهد پروژه لیسانس یا فوق لیسانسشو انجام بده، همکار من حتما یه پروژه براش خواهد داشت.

چینی های همکار من هم تا حالا پرکار و پر تلاش بودند و تقریبا تمام روزهای هفته بعلاوه آخر هفته بیش از ۱۲ ساعت کار میکنند. zheng یه نمونه از اینهاست. همه آخر هفته ها در دانشکده کار میکنه و موقع نهار هم با یک کتاب به اتاق غداخوری میاد تا در اون مدت وقتش تلف نشه. این همکار ما بر خلاف بقیه چینی ها انگلیسی رو خیلی روان صحبت میکنه.

و اما من با تجربه ای که از چینی های همکارم داشتم ،یک پروژه مربوط به بخشی از کارم تعریف کردم و اولین دانشجوی لیسانس ام رو گرفتم که اصالتاً چینی ولی متولد هلند بود. باید بگم که این دانشجو روی همه دانشجوها رو از تنبلی و نداشتن انگیزه و دودری و خوش خوابی سفید کرده . دو سه هفته ای بود که هر روز عصبانی از دست این خانم به خونه بر میگشتم و مجبور بودم بخش زیادی از کارهای مربوط به کارش رو خودم انحام بدم. چون بعضی روزها ساعت 11 ایمیلی ازش میگرفتم که ساعتش سر ساعت مقرر زنگ نزده و خانم خواب مونده و ساعت 1 بعد از ظهر میومد و از این قبیل چیزها.

از اونجایی که اینجا آموزش آزاده و من حق اعتراض به دانشجو رو به خاطر کم کاری ندارم و ممکنه اون برگرده به من بگه که به من مربوط نیست ،از  عتراض و اتلاف وقتم منصرف شدم و برای راحتی خودم سعی میکنم که بی خیال باشم . حالا خودم بخشی از کارشو انجام میدم ولی عصبانی نمیشم.

الهه

 

/ 0 نظر / 8 بازدید