رویای آزادی و آزاداندیشی (1)

روزگاری متعلق به یه قبیله و نژادی بودن برتری بود و بعد قرنها عقیده و مذهب ملیت انسانها را تعیین میکرد. اکنون نیز حدود و ملیت ما بر اساس مرزها و پاسپورتهاست. اما آنچه اغلب ما  از آن غافلیم این است که اندیشه را هیچ حد و مرزی نتوان گذاشت مگر از جنس خود آن، یعنی از جنس مشخصه های انسان بودن.
بنابرین در واقع مفاهیم غربی و شرقی، مسلمان و غیر مسلمان، ایرانی و غیرایرانی، ترک و فارس، فامیل و غیر فامیل و ... عوامل اصلی تحجر افکار ما و مانع آزاد اندیشیدن هستند و تعصب بیش از حد بر هر یک حتی میتواند به پوسیدگی اندیشه منجر شود!

در این مورد بیشتر خواهم نوشت.

علی

/ 5 نظر / 23 بازدید
روح اله

به به استاد خروش باز هم با موسیقی لایت بدون صدایشان ما را مورد نوازش قرار دادند!

بابای آیدا

پوسیدگی اندیشه‌تیم استاد [گاوچران]. البته منتظر مطلب بعدی. انتظار هم بعضی وقتا تعیین کننده برتری بعضیاست[چشمک]

میلاد

کاملا موافقم . به نظر من ما چون در این شرایط بزرگ شدیم نمی توانیم خارج این شرایط را بفهمیم . مثلا چون همیشه از اول بهمون گفتن آمریکای خبیث ، در ذهن ما آمریکا شده خبیث . که البته خبیث نیستا ! اصلا حتی به جاسوسی بودن سفارت خونشون اعتقاد ندارم . در واقع ذهن اکثریت مردم ( همه بجز افرادی که جامعه را حرکت می دهند) در یک قالب رشد می کنه و نمی تونه درک کنه قالب های دیگه رو . منتظر مطلب بعدی هستیم . قبلا هم من در این مورد نوشته بودم ! اتفاقا منظور من دقیقا همینه و این اصلا به معنای از یاد بردن ریشه ایرانی بودن و این ها نیست . اون ها میراث ماست ولی ارزش نیست .

علی نادری

من خسته ام از این همه مرزهای مشخص [ناراحت]

زاده ی کویر

مرغ یک پا داره دیروز افتخار مردان بود اما امروز فهمیده ایم که نباید بی تغییر ماند. سخت بودن در یک عقیده گاهی اجازه نمی دهد حسن عقیده های دیگران را بدانی... بیشتر بنویس. موفق باشید