خواستن ، توانستن

تعداد شرکت کنندگانی که از دانشگاههای هلند به دوره Systems Biology آمدند نسبتا زیاده و این نشان دهنده بودجه بالای دانشگاههای هلند و  اهمیت تحقیق  در این کشور بخصوص در رشته های مربوط به ژنتیک و بیوتکنولوژی است.

 اینجا دانشجوهایی رو میبینم که برای اومدن به این دوره ، از دانشگاههای معتبر آمریکایی مثل تگزاس،  یک سال تمام پس انداز کردند و  با کمک مالی خانواده هاشون بلیط هواپیما خریدند و تونستند در این کلاس شرکت کنند  و  همینطور میبینم که در طول کلاس با چه علاقه و دقتی به مطالب گوش میدهند و سعی میکنند در خارج از کلاس هم مطالب رو برای خودشون حلاجی کنند و یاد بگیرند.  در حالی که من و همکارام جز خرید بلیط و رزرو هتل ٣ یا ۴ ستاره به خودمون زحمتی ندادیم و  حتی ١ سنت هم از خودمون هزینه نکردیم .

یک نمونه از این دانشجوها ،دانشجوی فوق دکترای بغل دستی من است که برای بار دوم به این دوره اومده و هر دو بار هم خودش کل هزینه دوره رو پرداخت کرده و چه قدر تلاش میکنه تا   کانالی بین مطالبی که یاد میگیره و رشته کاری خودش باز کنه و در این زمینه صاحب نظر بشه.

یکی از مدرسین این دوره از رشته دامپزشکی و پاتولوژی وارد وادی Systems Biology و مدلسازی و شبیه سازی شبکه متابولیکی و ژنتیکی شده و در عرض چند سال یکی از افراد مطرح در این زمینه است. تازه به اینجا بسنده نکرده و تو ترمودینامیک غیر تعادلی هم دستی داره و تواناییش در تحلیل معادلات و مسائل من رو واقعا متحیر کرده. او نمونه گویای  خواستن توانستن است.

الهه

/ 1 نظر / 13 بازدید

سلام جای خوبی هستی همان را محکم نگهدار ما که کلمه تحقیق و پژوهش را بزودی در موزه ها پیدا خواهیم کرد شرم اور است