سفرنامه آمریکا 1 (فرودگاه)

 وقتی که وارد فرودگاه سن فرانسیسکو شدم ، احساس کردم که وارد فرودگاه امام شدم . همون سنگهای گرانیت و کیوسکهای بازرسی. گویا فرودگاه امام رو از روی این فرودگاه ساخته اند . برعکسش فکر نمیکنم درست باشه.

 شهروندان آمریکایی با پاسپورت آمریکایی منجمله اکثر ایرانی هایی که با من هم پرواز بودند به سمت بازرسی شهروندان آمریکایی رفتند و دارندگان پاسپورت غیر امریکایی ، منجمله من با پاسپورت ایرانی ، در سمت دیگه منتظر شدیم تا بازرسی شویم. از همه مسافران انگشت نگاری میشد و عکس گرفته میشد . برخورد مامور پلیس فرودگاه بسیارمحترمانه بود . از من پرسید که آیا برای بار اول به آمریکا اومدم و گفت که امیدواره به من خوش بگذره و از من خواست کرد که برای یک مرحله اضافی اداری به  سالن انتهای راهرو برم.

وقتی وارد سالن شدم ، مدارکم رو روی میز گذاشتم و منتظر شدم تا مامور مربوطه اسمم رو صدا کنه. ماموری که مدارک من رو برداشت اصالتا چینی بود و من رو به اتاقش راهنمایی کرد و توضیح داد که دارندگان پاسپورت از بعضی کشورها و کمتر از سن مشخصی نیاز دارند که هنگام ورود  و خروج از ایالات متحده اطلاعاتشان را ثبت کنند و معمولا برای بار اول کمی طولانی تر خواهد بود و دفعات بعد کمتر طول میکشد. در طول مدتی که اطلاعات من رو وارد کامپیوتر میکرد با من شوخی میکرد و چندین بار تذکر میداد که مشکلی از جانب من نیست و او مامور است و معذور. بعد از حدود ١ ساعت کارم تمام شد و برکه های گمرک و مهاجرتم مهر شد.

وقتی ساکم رو گرفتم ، مامور گمرک از من پرسید که آیا مواد غذایی گوشتی همراه دارم یا نه  ( من جز یک بسته پنیر هلندی چیزی نداشتم ) و یک علامت سبز روی برگه گمرک کشید و بدون نیاز به اسکن و بازرسی خارج شدم.

  پی نوشت:

١- امیدوارم در برگشت هم مشکلی نداشته باشم

٢- احتمالا قیافه من خیلی " مثبت" بود و به تروریستها شبیه نبودم.

٣-  مامور گمرک اسم سوغاتی های ایران رو به فارسی بلد بود و میپرسید لیمو عمانی ، پسته و تخمه همراه دارم یا نه!

۴- چقدر خوبه که اضافه بار نداشته باشی و با احترام بدون بازرسی خارج بشی. تازه بکش بکش هم نداری و بعد از ١١ ساعت پرواز کمردرد کمتری داری.

الهه

/ 3 نظر / 24 بازدید
بابای آیدا

آمریکا خوش بگذره. مواظب علی هم باشین [فرشته]

مجتبی

مطمئن باشید بقیش هم همین جور محترمانه تبعیض رو خواهید دید

الهه

دید هر کسی مختلفه. ولی میشه نگاه خودمون رو عوض کنیم. اگه کمی به رفتار ماموران گمرک خودمون فکر کنید که چطور با ما که هم وطنشون هستیم رفتار میکنند. حالا میبینید که این آمریکایی هایی که ما همش بهشون مرگ میفرستیم با ما با به احترام رفتار میکنند. تقصیر اونها هم نیست که ما ایرانی هستیم . اونها موظفن از منافع کشور خودشون دفاع کنند. همیشه میشه یه ایراد و مشکل تو چیزی پیدا کرد. ما ایرانی ها خیلی واردیم به ایراد گرفتن. مهم اینه بتونی خوبی ها رو ببینی. موفق باشید